Mis on Kompleksne muinasjututeraapia©?
Jelizaveta Haustova
Keskuse LullaBed juhataja, psühholoog, muinasjututerapeut, lugulaulude spetsialist, intiimsusvaldkonna spetsialist, muinasjututeraapia konsultant, kliiniline muinasjututerapeut, suguseltsiga töötamise spetsialist.
Komplekssete Muinasjututerapeutide Rahvusvahelise Liidu liige. KMRL-i ametlik esindaja Baltimaades ja Inglismaal, Professionaalse Psühhoterapeutika Liiga liige.
Mis on Kompleksne muinasjututeraapia©?
Muinasjututeraapia, kui muuta sõnade järjestust, muutub teraapiaks muinasjuttudega, st raviks muinasjuttudega. Arvatavasti tekib kohe rida küsimusi.
Mida suudavad muinasjutud ravida?
Kas tõesti suudavad muinasjutud ravida?
Aga kui tõepoolest suudavad, siis mis need muinasjutud on?
Leidkem siis vastused nendele küsimustele. Alustame viimasest.
Mis on muinasjutud?
Väljamõeldud lugu lihtsavõitu süžeega, nii et oleks lastele arusaadav? Ehk meenub just see selgitus esimesena.
Võib-olla on muinasjutud kujutlusvõime vili? Siis mille poolest ei ole muinasjutud nüüdisaegsed detektiivilood, romaanid, õudusteosed, ulme?
Ja mis siis, kui muinasjutud on iidsed teadmised, mis on kodeeritud atraktiivsetes kujutistes ja intrigeerivates olukordades? Lõppude lõpuks on teadmisi juba ammusest ajast edastatud mõistujuttude, lugude, legendide, müütide kaudu.
Kui hakata vaatlema isegi kõige kuulsamat ja näiliselt lihtsat muinasjuttu eri vaatenurkadest eri, selgub, et muinaslood sisaldavad teavet eluprotsesside dünaamika kohta.
Muinasjuttudes saab näha täielikku nimekirja inimlikest probleemidest ja nende lahendamise kujundlikke viise.
Kas muinasjutud suudavad tõesti ravida? Ja kuidas see raviprotsess toimub?
Muinasjutud on mitmekihilised ja igal kihil on oma tähendus, mis kannab intiimseid, sügavaid teadmisi maailma ja iseenda kohta.
Selle kõige varjatud, sügava tähenduse avastamise protsess, inimese alateadvussfääris juba olevate teadmiste juurde pöördumine on terapeutiline.
Terapeutiline selles mõttes, et see võimaldab inimesel sisemiselt rahuneda, vaadata olukorda teisest vaatenurgast ja mõista oma motiive, sisemisi soove ja vajadusi.
Muinasjuttude kuulamisega lapsepõlves kogub inimene sümboolse “eluliste olukordade panga”. Selle “panga” saab vajaduse korral aktiveerida.
Psühholoogilise nõustamise protsessis tegeleb muinasjututerapeut nii inimese enda elukogemusega kui ka tema muinasjutulise “eluliste olukordade pangaga”. Sageli aitab see leida vajaliku lahenduse.
Mida suudavad muinasjutud ravida?
Nüüd naaseme oma esimese küsimuse juurde – mida suudavad muinasjutud ravida?
Kui muinasjutud on kodeeritud, sakraalsed teadmised maailma, elu, inimese enda ja eluprotsesside dünaamika kohta, siis on õiglane järeldada, et muinasjututeraapiat saab rakendada paljude inimsuhetes tekkivate küsimuste lahendamiseks
inimene iseendaga (enesehinnangu küsimused, oma potentsiaali arendamine, hirmude ja piirangute ületamine)
inimene lähedastega (abikaasade, vanemate ja laste vastastikused arusaamatused)
inimene ümbritsevate isikutega (pinged kolleegidega, üksindus)
Muinasjututeraapia – on delikaatne, inimese sisemise olemusega piirduv protsess, mis aktiveerib isiksuse ressursid ja potentsiaali.
Muinasjututerapeudi ülesanne
Aidata inimesele endal leida vastuvõetav lahendus tema ees olevatele ülesannetele, ilma manitsusteta, petlike lubadusteta ja tühjade unistusteta. Kui inimene jõuab sellisele otsusele ise – ilma asjatute sekeldusteta, sügava põhjaliku ja iseseisva olukorra mõtestamise kaudu, sisaldab see otsus tohutuid energia, otsustavuse ja kannatlikkuse varusid.
Tekib jõud läbida sama tee tuhande sammuga hiina vanasõnast, tekib distsipliin teha üks samm iga päev, tekib tarkus mitte loobuda, kui midagi läheb algselt planeeritud valesti, ilmneb paindlikkus ettenägematutele olukordadele reageerimiseks
Muinasjututeraapia ei ole “maagiline pill” ega “maagiline rituaal”, see on sügav, õrn, vägivallatu, individuaalses rütmis, inimese töö oma sisemise olemuse parandamiseks (seisund, mõtted, tunded, soovid, vajadused, ettekujutus endast ja teistest).
Mis see Kompleksne muinasjututeraapia© siis on?
Ja miks on see nimetus kirjutatud autoriõiguse märgiga?
Kompleksse muinasjututeraapia© meetodi töötas välja psühholoogiadoktor T. D. Zinkevitsh-Jevstignejeva. 1998. a. meetod patenteeriti. Tegutsevad Rahvusvaheline Kompleksse Muinasjututeraapia Instituut (Küpros) ja Rahvusvaheline Muinasjututerapeutide Liit.
Meetod võimaldab pakkuda ilma vanusepiiranguteta operatiivset, pikaajalist ja põhjalikku psühholoogilist abi. Instituut on välja töötanud õppekavad spetsialistidele, kes soovivad meetodit kasutada oma praktikas, ning arenguprogrammid lastele, teismelistele ja täiskasvanutele.
T. D. Zinkevitsh-Jevstignejeva raamatu “Praktika muinasjututeraapias” materjalide alusel
Meie keskus LullaBed kasutab oma töös Kompleksse muinasjututeraapia© (KM) meetodeid ja programme.