Intervjuu keskuse asutaja Jelizaveta Haustovaga

Jelizaveta Haustova

Keskuse LullaBed juhataja, psühholoog, muinasjututerapeut, lugulaulude spetsialist, intiimsusvaldkonna spetsialist, muinasjututeraapia konsultant, kliiniline muinasjututerapeut, suguseltsiga töötamise spetsialist.

Komplekssete Muinasjututerapeutide Rahvusvahelise Liidu liige. KMRL-i ametlik esindaja Baltimaades ja Inglismaal, Professionaalse Psühhoterapeutika Liiga liige.

Intervjuu keskuse asutaja Jelizaveta Haustovaga

Jelizaveta, rehabilitatsioonikeskuse nime kasutatakse sageli seoses teatud inimkategooriatega: patsiendid pärast keerulist ravi, puuetega inimesed, sportlased… Aga kellele on teie keskus mõeldud?

Me saame vastu võtta praktiliselt kõiki – nii inimesi ülaltoodud kategooriatest kui ka neid, kelle elus on tekkinud kriis või stress, kes vajavad tasakaalu ja harmooniat oma peres, kes ootavad last või kes elavad üle konflikti… Rehabilitatsioon tähendab meie puhul selle sõna kõige olulisemat, põhilist arusaama: elujõu taastamist, täidetuse tunnet, läbipõlemise ja depressiooni ennetamist. Oleme pööranud suurt tähelepanu tervikliku abisüsteemi loomisele – näiteks perede jaoks on meil lisaks psühholoogilise abile ja rekreatsiooniteraapia spetsialistidele ka jurist, kes saab anda nõu spetsifiliistes küsimustes.

Ma arvan, et nii suure hulga probleemide lahendamiseks on vaja mitmesuguseid meetodeid?

LullaBed-meetodit arendades mõtlesin välja definitsiooni, et see on psühhoteraapia praktikate koondumine, sest see ühendab endas tööd tasakaalutunnetusega, valgusravi, muusikateraapiat, rütmi ja tempot, taktiilseid aistingud ja psühholoogilist tuge. Ja nüüd võin öelda, et kogu meie keskus töötab selles fusion-stiilis. LullaBed-meetodit me täiendasime  liiva-, sugestiiv-, narratiivteraapiaga ehk muinasjututeraapiaga, heaolupraktikaga, nagu näiteks aroomiteraapia. Ja loomulikult pakume igale kliendile diagnostiliste protseduuride paketti, et saaksime täpselt aru, millist abi inimene vajab ja moodustame paketi vastavalt tema päringule.

Kas see tähendab seda, et keskuse teenused on personaalsed?

Muidugi on oluline mõista, et erinevad probleemid toovad kaasa erinevaid nõudmisi. Siin on üks lihtne näide: stressiolukorras on inimese reageerimisvõime kõrgendatud, samal ajal kui depressioonis seisundis on see tugevalt aeglustunud. Seetõttu oleks viga pakkuda mõlemal juhul sama programmi. Kõik aspektid, alates valgustusest ja muusika rütmist kuni seansside arvuni, aroomini ja isegi tassi värvi, on kohandatud vastavalt iga konkreetse inimese vajadustele.

Olen oma meeskonna üle äärmiselt uhke, sest nad on tõelised professionaalid, kuid mis veelgi olulisem, nad ei ole ükskõiksed inimesed, näitavad oma hoolivust, vastutustunnet ja sügavat vastutulekut iga kliendi suhtes.

Teie keskuse nimes on originaalne termin LullaBed. Kodulehel pakute oma meetodi frantsiisi. Kas te ei karda, et keegi võib teie edu kopeerida ja ületada?

Mul oleks hea meel, kui meie partnerid ja paljud minu õpilased arendaksid projekti rohkemate inimeste jaoks. Kuigi me oleme siin Eestis juba aidanud üle 5000 kliendi, on mul hea meel ka nende sadade patsientide üle, keda minu kolleegid Ühendkuningriigis frantsiisi kaudu juba vastu võtavad. Sean kõigile frantsiisiprojektis osalejatele väga ranged kvaliteedinõuded ja viin läbi autorikontrolli. Õnneks ei pea ma kartma südametunnistusevastaseid koopiaid, sest tänu oma juriidilise meeskonna toetusele on nii minu meetod kui ka LullaBed hällivoodi patenteeritud ja rahvusvaheliselt kaitstud. Ning LullaBed’i nimi ja logo on registreeritud kaubamärk. Meie uuendatud kodulehel saavad lugejad kohe näha ettevõtte visuaalset identiteeti, joont ja stiili.

See, mida te tegite, on väga väärtuslik, sest paljud arendajad ei leia energiat ja ressursse, et oma intellektuaalset omandit õigesti vormistada. Miks oli see teie jaoks nii oluline?

Mulle tundub, et selline lähenemine loob kliendis kindlustunde, et ainulaadne autori metoodika, millega teda aidatakse, ei ole mingi kodune algatus, sest intellektuaalomandi patenteerimisel ja registreerimisel läbivad kõik ideed range eksperdikontrolli, neid võrreldakse hoolikalt uudsuse suhtes ja, mis kõige tähtsam, hinnatakse nende tõhusust. Võin öelda, et see töö distsiplineeris ka meid, pani meid otsima laiemat teaduslikku tuge ja nüüd on mitmes Euroopa riigis käimas meetodi testrakendus teaduslikel eesmärkidel.

Millisena näete oma keskuse tulevikku?

Üks aspekt, mida me tahaksime laiendada, on hariduse ja koolituste toetamise suund. Paljud tehnikad tõhususe suurendamiseks, inimese energia tasakaalu taastamiseks ja raskete olukordade lahendamiseks on edukalt rakendatavad eri tööstusharude töötajatele spetsiaalsetes rühmatreeningutes , mistõttu valmistame ette ettepanekuid ettevõtete ja eri tööstusharude  programmide jaoks. Samuti jätkame juba mainitud uurimisprojekti. Selle raames pakume erisoodustusi klientidele, kes soovivad meie seanssidel osaledes läbida põhjalikumat diagnostikat. Jagame oma uurimistöö tulemusi ülikoolidega,, kes on juba liitunud meie programmiga. Jätkame tööd ainulaadse mobiilirakenduse kallal, mis võimaldab keskuse külastajatel meiega ühendust hoida ja saada laiemat teenustevalikut. Võib-olla ei lähe enam kaua aega, kuni LullaBedi hällivoodi saab paigaldada erinevatesse organisatsioonidesse ja tervisekeskustesse. Näiteks minu kolleegid Ühendkuningriigis unistavad LullBedi minikeskuse rajamisest otse Londoni City’sse. Miks mitte unistada koos nendega! Aga kõigepealt soovin edukat ja rõõmsat algust meie tööle uuel aadressil, kus uuenenud spetsialistide meeskond ootab oma külastajaid ning loodan, et järgmisel aastal tähistame eredalt ja vaimukalt meie keskuse viieaastast sünnipäeva. Head teed!